Przejdź do treści

Jak opracować skuteczny mailing?

Mailing jest podstawowym i często bardzo skutecznym elementem działań marketingowych, zwłaszcza w branży szkoleniowej. Sprawa wydaje się być prosta – wystarczy napisać i wysłać wiadomość do potencjalnych uczestników szkoleń – jednak stworzenie skutecznego mailingu wymaga pewnej wiedzy i wykorzystania dobrych praktyk.

Tak jak w przypadku każdej reklamy, masz 3 sekundy na przyciągnięcie uwagi (cel: otworzenie maila), a następnie 3 sekundy na przekaz marketingowy (cel: wykonanie akcji). Zadbaj więc o to, aby twój mail wyróżnił się w skrzynce odbiorczej adresata. Poniżej znajdziesz skondensowaną dawkę wiedzy, jak stworzyć dobry mailing.

Domena

Warto wysyłać mailingi z innej domeny, niż twoja podstawowa domena firmowa. Jeżeli twoja podstawowa domena to konfeo.com, wysyłaj mailingi z domeny np. konfeo.info. Zbyt duża liczba wiadomości przesłanych na serwer może spowodować zakwalifikowanie domeny jako źródła spamu i wtedy będziesz mieć problem z bieżącym kontaktem z klientami.

Nadawca i temat

To, co skłoni odbiorcę do otworzenia wiadomości, to interesujący temat oraz jasna informacja o tym, kto jest jej nadawcą:

  • w danych nadawcy koniecznie podaj imię i nazwisko oraz nazwę firmy;
  • podaj konkretny, niedługi i w miarę możliwości interesujący temat, nie staraj się udziwniać tekstu;
  • pamiętaj o podaniu treści w nagłówku maila (preheader) – jest to istotne zwłaszcza dla klientów odbierających pocztę na urządzeniach mobilnych.

Treść

Jeżeli zainteresujesz odbiorcę tematem wiadomości i otworzy ją, masz kolejne 3 sekundy, żeby dotrzeć do niego ze swoją ofertą szkoleniową. Pierwszy akapit jest więc najważniejszy – zawrzyj w nim najistotniejszą informację/korzyść/wartość dla odbiorcy. Rozwiń zagadnienie w dalszej części wiadomości, ale nie pisz opowiadań – treść e-maila powinna być konkretna. Użyj nagłówków i pogrubień tekstu, ale z umiarem – wiadomość nie ma „krzyczeć” każdym akapitem.

W odpowiednim miejscu zamieść wezwanie do działania (call to action). Zwykle jest to link (ale nie graficzny, o czym napiszemy niżej) do strony internetowej wydarzenia lub formularza rejestracyjnego. Przykładowo, może to być wezwanie w formie „Zarejestruj się”, „Weź udział” itp. Zanim wyślesz mailing, przeczytaj uważnie jego treść – najgorszą „wtopą” są urwane zdania i literówki.

Obrazki w treści

Grafiki zdecydowanie uatrakcyjnią twoją wiadomość, ale pamiętaj o tym, że część programów pocztowych i przeglądarek internetowych blokuje ich wyświetlanie. Nigdy nie wysyłaj treści wiadomości zawartej w grafice, ponieważ jest duże ryzyko, że odbiorca jej po prostu nie przeczyta. Używaj zoptymalizowanych grafik, czyli takich, które niewiele „ważą”. Zwróć też uwagę, aby nie były szersze niż 600 pikseli – unikniesz rozjechania treści na urządzeniach mobilnych.

Trzymaj się prostej zasady – treść wiadomości przekaż w formie tekstowej, grafiki traktuj jako ozdobniki wiadomości.

Stopka i załączniki

Ty wiesz, kto jest nadawcą twojej wiadomości, ale odbiorca już niekoniecznie. Na samym dole e-maila podaj dane teleadresowe swojej firmy. Załącznikom mówimy stanowczo nie – lepiej jest podać link do ściągnięcia pliku niż wysyłać go e-mailem. Szanuj klientów i ich sieć komórkową.

Opcja opt-out

Opt-out, czyli inaczej możliwość rezygnacji odbiorcy z otrzymywania wiadomości. Brzmi tajemniczo, ale wystarczy umieszczony w stopce wiadomości link pozwalający na wypisanie się z listy mailingowej. Może się zdarzyć, że uczestnik twoich poprzednich szkoleń nie jest i nie będzie zainteresowany twoją ofertą. Mówi się trudno, raczej nie przekonasz go zmasowanym atakiem na jego skrzynkę odbiorczą. Jeśli będziesz go nękać, może oznaczyć twoją wiadomość jako spam, co zmniejszy twoją reputację nadawcy w „oczach” serwerów pocztowych.