Przejdź do treści

System rejestracji: autorski, open-source czy płatny – wady i zalety (cz. 1: rozwiązanie autorskie)

Decydując się na wykorzystanie w swojej organizacji systemu do rejestracji uczestników na wydarzenia masz do wyboru nie tylko różnych dostawców oprogramowania, ale również różne rozwiązania technologiczne. W zasadzie powinieneś rozważyć trzy warianty:

  • opracowanie autorskiego systemu rejestracji;
  • użycie darmowych lub niewiele płatnych rozwiązań o otwartym kodzie źródłowym (open-source);
  • wykorzystanie płatnego systemu rejestracji możliwego do uruchomienia na Twojej stronie internetowej.

W tym poście i dwóch kolejnych przedstawimy wady i zalety każdego z wymienionych rozwiązań.

Autorski system rejestracji

Należy zdawać sobie sprawę, że utrzymanie poprawnie działającego systemu rejestracji wymaga:

  • znajomości programowania;
  • znajomości działania serwerów i ich aktualizacji;
  • umiejętności optymalizacji wydajności i zabezpieczania aplikacji przed atakami;
  • dostosowaniem aplikacji do pracy w różnych przeglądarkach internetowych;
  • zautomatyzowania tworzenia częstych kopii zapasowych danych;
  • zapewnienia monitoringu poprawności działania aplikacji;
  • wdrożenia wymaganych prawem rozwiązań związanych z ochroną danych osobowych.

Jeżeli posiadasz ww. kompetencje w swoim zespole to możesz śmiało rozważać wdrożenie własnego rozwiązania. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że będziesz mieć do dyspozycji narzędzie, które będzie działało dobrze, ale tylko przez jakiś czas.

W środowisku osób niezwiązanych z programowaniem istnieje pogląd, że raz napisany program będzie zawsze działał prawidłowo. W końcu program to algorytm, więc co może się zepsuć? W praktyce, czynników powodujących awarię programu jest sporo:

  • awaria lub brak kompatybilności stosowanych wtyczek i rozszerzeń (np. po ich aktualizacji);
  • awaria lub przeciążenie serwera;
  • atak hackerski lub zainfekowanie wirusem.

Wyżej wymienione przyczyny awarii należą do najczęściej występujących, jednak nie zamykają listy. W zależności od biegłości i zaangażowania programistów, błędów i problemów aplikacji może być więcej i mogą objawić się dopiero po jakimś czasie. Jedną z bardziej przykrych niespodzianek dla właściciela systemu informatycznego jest informacja, że nie da się go od tak po prostu zmienić lub udoskonalić, gdyż wymaga to przebudowania dużej części lub nawet całej aplikacji!

Takie rzeczy dzieją się na porządku dziennym i dotyczą wielu firm, niezależnie od ich wielkości. W najgorszym wypadku może okazać się, że praca włożona w opracowanie narzędzia jest niewiele warta, gdyż na samym początku prac nie przewidziano możliwości rozwoju oprogramowania w jakimś określonym kierunku.

Wady i zalety

Największą zaletą opracowania autorskiego rozwiązania jest całkowita kontrola nad działaniem i funkcjonalnością aplikacji. Pozwala to stworzyć program szyty na miarę, dopasowany do specyfiki twojej organizacji. Aby program spełniał twoje oczekiwania, musisz jednak dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz. Etap projektowania funkcjonalności jest kluczowy i wszystkie niedociągnięcia w określeniu działania programu odbiją się niekorzystnie na późniejszych etapach rozwoju aplikacji.

Największa wada tego rozwiązania to bardzo wysoki koszt opracowania aplikacji (ceny usług programistycznych są obecnie bardzo wysokie) oraz długi czas jej przygotowania. Wdrożenie systemu wiąże się z dużą początkową inwestycją kapitału oraz – o czym należy pamiętać – ponoszeniem kosztów jego utrzymania (ang. maintenance). Ten termin oznacza utrzymanie poprawnego działania aplikacji po jej uruchomieniu, a więc niezbędne aktualizacje, poprawki, usuwanie błędów itp. W zależności od skomplikowania programu, trzeba liczyć się z ponoszeniem znacznych miesięcznych kosztów obsługi. Wbrew potocznej opinii – aplikacja internetowa nie jest tzw. samograjem.

Podsumowanie

Z całą pewnością stworzenie własnego systemu rejestracji może być rozważane jedynie przez organizacje, które mają odpowiednią dużą skalę działalności. Innymi słowy rejestrują regularnie dużą liczbę uczestników miesięcznie, mierzoną raczej w tysiącach niż w setkach.

Dopiero przy takiej skali działalności rozważania o własnym systemie rejestracji mają ekonomiczny sens. Decyzję o wdrożeniu własnego rozwiązania należy jednak skrupulatnie przeliczyć i zaplanować. Rozwój produktu, w szczególności oprogramowania, to niezwykle skomplikowane zagadnienie.

W sieci można znaleźć wiele przykładów „kiepskich” systemów, chociaż w przypadku tworzenia każdego z nich autorzy mieli zamiar zrobić dobrą robotę. Po prostu czasem efekt końcowy jest zupełnie odmienny od oczekiwanego.

W kolejnym poście przyjrzymy się wadom i zaletom darmowych (lub niewiele płatnych) rozwiązań bazujących na otwartym kodzie źródłowym (open-source).