Przejdź do treści

Strona www poświęcona szkoleniom lub konferencji – jaki system zarządzania treścią wybrać?

Podejmując decyzję o uruchomieniu strony internetowej poświęconej szkoleniom lub organizacji konferencji stajesz przed wyborem odpowiedniego systemu zarządzania treścią witryny (CMS, content management system). Pierwszy krok sprowadza się w zasadzie do odpowiedzi na pytanie czy skorzystać z gotowych i nieodpłatnych rozwiązań (np. WordPress, Joomla), czy też może zlecić przygotowanie strony bazującej na indywidualnych rozwiązaniach?

W przypadku, gdy potrzebujesz strony internetowej do organizacji pojedynczego wydarzenia, nie ma najmniejszego sensu budować jej na komercyjnych rozwiązaniach. Wybierz gotowe rozwiązanie open-source (oprogramowanie z otwartym, czyli dostępnym, kodem źródłowym), co najwyżej zlecając opracowanie witryny na jego podstawie. Oszczędzisz czas i pieniądze.

Komercyjny CMS

Organizując wiele różnych wydarzeń, szkoleń czy warsztatów, możesz rozważyć zakup komercyjnego CMS, aby jak najlepiej prezentować swoją ofertę szkoleniową. Zwykle polega to na zleceniu firmie informatycznej przygotowania witryny zarządzanej ich autorskim systemem CMS. W takim wypadku masz pełną kontrolę nad projektem graficznym i funkcjonalnością witryny, możesz również wymagać wdrożenia indywidualnych rozwiązań. Możesz stworzyć unikalną stronę www, musisz jednak liczyć się ze zdecydowanie wyższymi kosztami zarówno na etapie opracowania witryny, jak i późniejszego jej rozwoju.

Nie łudź się, że stworzysz stronę „na lata” – internet ewoluuje cały czas i to, co było „dobre” 5 lat temu, dzisiaj może być już bezużyteczne. Właściciele serwisów społecznościowych i wyszukiwarek zmieniają algorytmy i sposoby wymiany informacji, co powoduje, że trzeba często dostosowywać kod źródłowy do nowych wymagań. Po prostu nie jesteś w stanie przewidzieć kierunku, w jakim podąży świat, zwłaszcza ten cyfrowy. Jeżeli nie masz dostępu do kodu źródłowego witryny, to po wdrożeniu projektu każda zmiana funkcjonalności zwykle wiąże się z dodatkowymi płatnościami.

Zlecając wykonanie indywidualnej strony bazującej na niestandardowym CMS wiążesz się z zewnętrznym dostawcą oprogramowania, który niekoniecznie zna się na innych niezwykle ważnych aspektach stron internetowych, takich jak szybkość działania czy odpowiednie przygotowanie kodu źródłowego pod kątem optymalizacji strony, co jest niezwykle ważne w kontekście widoczności witryny w rezultatach wyszukiwania (SEO, Search Engine Optimization). To są niezwykle istotne elementy układanki, która ma zaowocować wzrostem zainteresowania ofertą szkoleniową w twojej grupie docelowej klientów. Jeżeli nie znasz się na budowie stron internetowych, to możesz się przykro rozczarować.

Otwarte systemy CMS

Decydując się na korzystanie z otwartego oprogramowania CMS rezygnujesz w pewnym sensie z nieograniczonej możliwości dostosowania systemu zarządzania stroną do swoich potrzeb, ale zyskujesz pewność, że system będzie aktualizowany i dostosowywany do oczekiwań użytkowników sieci. Masz również możliwość rozbudować system o dostępne w sieci wtyczki (plugins), czyli rozszerzenia funkcjonalności, niejednokrotnie bezpłatne.

Obecnie wiele firm informatycznych oferuje możliwość opracowania strony internetowej bazującej na popularnych systemach, np. WordPress, Joomla czy Drupal. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od zakupu licencji na komercyjny CMS i umożliwia rozwój oprogramowania witryny niezależnie od wykonawcy. Po wdrożeniu strony możesz zlecić wprowadzenie zmian innej firmie lub osobie lub zrobić to samodzielnie. W internecie dostępnych jest wiele poradników dotyczących wspomnianych systemów. Ich obsługa jest z roku na rok coraz prostsza. Dzieje się tak dlatego, że społeczność internetowa zaangażowana w rozwój oprogramowania open-source zwykle stara się wdrożyć sprawdzone rozwiązania. Co masa głów, to nie jedna.

W sieci dostępnych jest również wiele szablonów graficznych, zarówno darmowych, jak i płatnych, które możesz bezpośrednio zastosować w swojej witrynie. Możesz je oczywiście modyfikować, aby były lepiej dopasowane do twoich potrzeb.

Niewątpliwą wadą otwartych systemów CMS jest ich podatność na ataki hakerów. Ze względu na to, że kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich, praktycznie każdego dnia są podejmowane zautomatyzowane próby włamania do systemów. Powodzenie takiego ataku może spowodować utratę danych, dostępu do zaplecza strony, rozsyłanie spamu przez twój system itp. Każda ewentualność jest realnym zagrożeniem, z którym musisz się liczyć. Stąd też społeczność internetowa stara się być zawsze o jeden krok przed hakerami, usuwając błędy i luki w oprogramowaniu.

W zasadzie problem bezpieczeństwa nie istnieje w komercyjnych systemach CMS z prostej przyczyny – hakerzy nie interesują się niszowymi rozwiązaniami.

Podsumowanie

Podsumowując, nie ma idealnego rozwiązania. Komercyjne systemy CMS są droższe i wiążą się z uzależnieniem od wybranego dostawcy. Otwarte systemy są tańsze, ale mniej elastyczne, co prawda nie uzależniają od konkretnego dostawcy, ale są podatne na ataki. Decyzja o wyborze zależy od skali twojego biznesu i strategii rozwoju.

W kolejnych postach omówimy zalety i wady dwóch najczęściej używanych systemów CMS na świecie – WordPress oraz Joomla.