Przejdź do treści

Marketing w social media

Marketing społecznościowy (social media marketing) obejmuje wiele narzędzi i technik służących zbudowaniu pozytywnego wizerunki firmy/marki w internecie. Można spotkać się z powiedzeniem, że nie istniejesz, jeśli nie ma Cię w social media. Nawet jeżeli to powiedzenie jest sformułowane nieco na wyrost, to jednak zawiera w sobie sporo prawdy.

Dostępne media

Zwykle marketerzy koncentrują się na prowadzeniu profilu w serwisie Facebook, czasem dodatkowo używają platformy Twitter. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to zaledwie dwa (jakkolwiek bardzo ważne) z dostępnych mediów społecznościowych. Planując działania marketingowe w branży szkoleniowej warto rozważyć aktywność na YouTube, Instagram, Pinterest, Snapchat, LinkedIn, GoldenLine, Google+, forach internetowych oraz tematycznych blogach.

Kto jest twoim klientem?

Decydującym czynnikiem o wyborze odpowiednich platform jest właściwe zdefiniowanie grupy docelowej klientów, czyli potencjalnych uczestników twoich szkoleń. Większość użytkowników serwisów społecznościowych to osoby pełnoletnie reprezentujące w zasadzie pełen przekrój społeczeństwa. Jeżeli wiesz, kto jest twoim klientem, to już połowa sukcesu. Dobranie odpowiednich narzędzi dotarcia jest wtedy łatwe, ponieważ wiesz, kogo szukasz. Pozwoli ci to również ograniczyć koszty kampanii marketingowych, ponieważ nie będziesz marnować funduszy na podejmowanie działań z góry skazanych na porażkę. Przykładowo, działania promujące warsztaty kulinarne nie będą skuteczne w grupie nastolatków. Grupą docelową spotkań dotyczących gier komputerowych nie będą osoby po 45 roku życia.

Podstawowe dane o użytkownikach w Polsce

Poniżej znajdziesz kilka ważnych liczb pochodzących z badania Megapanel PBI/Gemius:

  • Facebook – największa grupa użytkowników to osoby w wieku 25–34 lata – 31% (18–24 – 22%, 35–44 – 22%)
  • Twitter – największa grupa użytkowników to osoby w wieku 25–34 lata – 29% (18–24 – 21%, 35–44 – 22%)
  • Instagram – największa grupa użytkowników to osoby w wieku 18–24 lata – 43% (25–34 – 25%, 35–44 – 19%)
  • LinkedIn – największa grupa użytkowników to osoby w wieku 25–34 lata – 33% (18–24 – 14%, 35–44 – 22%)

Marketing społecznościowy w dużym stopniu bazuje na marketingu wirusowym. Ciekawie napisany post potrafi wygenerować duże zainteresowanie, a co za tym idzie, duży ruch w internecie. Duże zainteresowanie wiąże się z aktywnością internautów – ich komentarze lub zadawane pytania są kolejną okazją do zaprezentowania swojej oferty, stąd też należy na nie odpowiadać.