Przejdź do treści

Joomla – witryny szkoleń i konferencji dla wymagających

Kontynuując wątek z naszego poprzedniego postu, dotyczącego uruchomieniu strony internetowej poświęconej szkoleniom lub organizacji konferencji, przyjrzymy się dzisiaj mocnym i słabym stronom systemu Joomla.

Joomla jest drugim po WordPress najczęściej wybieranym systemem zarządzania treścią stron internetowych na świecie (źródło: https://websitesetup.org/popular-cms/) z udziałem w rynku na poziomie 6,6%. Jest stale rozwijana przez społeczność programistów. Instalacja systemu jest bardzo prosta i nie wymaga znajomości żadnych języków programowania.

Mocne strony

Joomla jest nieco bardziej skomplikowana w obsłudze od WordPress, ale jednocześnie jest bardziej rozbudowana i posiada większe możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jeżeli twoja oferta szkoleniowa wymaga rozbudowanej strony www z wieloma zakładkami i rozbudowaną nawigacją, to Joomla jest właśnie dla ciebie. CMS umożliwia stworzenie wielu dowolnie skomplikowanych, wielopoziomowych menu i umieszczenie ich na wskazanych stronach, przewiduje możliwość linkowania do podstron, zewnętrznych źródeł lub różnych rozszerzeń (dodatków i komponentów). Przykładowo, możesz utworzyć menu główne z ogólnymi kategoriami szkoleń, a na poszczególnych podstronach prezentować dodatkowe, dedykowane danemu zagadnieniu menu.

Niewątpliwie mocną stroną Joomla jest możliwość edycji szablonów graficznych i nie chodzi tutaj wyłącznie o kolorystykę. Znając podstawy html możemy dowolnie modyfikować szablon, zmieniając ustawienia pozycji modułów lub dostawiając nowe. Dodatkowo możemy przypisywać różne szablony graficzne do różnych stron, więc możemy w ten sposób zaprojektować zupełnie inny wygląd serwisu we wskazanych miejscach. Elastyczność Joomla w tym zakresie jest praktycznie nieograniczona.

Joomla w standardzie wspiera wielojęzyczność witryny, a jej aktywacja jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga ingerencji w kod plików konfiguracyjnych, jak to ma miejsce w przypadku WordPress. Wiele wersji językowych jest budowanych na bazie tej samej domeny, bez subdomen.

Warto wspomnieć również o darmowym rozszerzeniu Akeeba Backup, dzięki któremu możemy samodzielnie wykonywać kopię zapasową witryny. Jednocześnie dodatek ten wykonuje automatyczny backup przed każdą aktualizacją systemu, zabezpieczając pliki przed niepowodzeniem aktualizacji.

Joomla ma bardzo dobrze rozwiązany moduł dotyczący zarządzania mediami. Można utworzyć w nim dowolną strukturę katalogów i wgrywać pliki w odpowiednie miejsca. Pozwala to utrzymywać porządek i łatwo znajdować odpowiednie materiały.

Słabe strony

Mniejsza popularność systemu wiąże się z mniejszą dostępnością różnych rozszerzeń funkcjonalności systemu, szczególnie szablonów graficznych. Lista dostępnych szablonów, zawierających w sobie elementy animowane, jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku WordPress.

To samo dotyczy różnych dodatków, m.in. optymalizujących działanie witryny pod kątem SEO. Wybór jest niewielki i widać, że raczej w przyszłości nie będzie większy – wygląda na to, że programiści wolą tworzyć dodatki dla bardziej popularnego systemu WordPress. W konsekwencji Joomla wypada gorzej od konkurenta w zakresie rozwiązań z dziedziny SEO.

Podsumowanie

Joomla jest systemem przeznaczonym dla bardziej skomplikowanych witryn, zawierających w sobie wielopoziomową nawigację oraz wiele szablonów graficznych. Elastyczność systemu pozwala opracować dowolnie rozbudowaną stronę jednak kosztem mniej intuicyjnej obsługi. System można polecić dla firm, których oferta szkoleniowa jest szeroka i wymaga obszernej prezentacji.